7 kentte Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için eylem

717

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlıların Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için eylemler sürüyor.

SAARBRÜCKEN

Almanya’nın Saarbrücken kentinde yüzlerce kişinin katılımıyla Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için eylem düzenlendi.

Saarbrücken’deki Europa Galeri önünde bir araya gelen Kürtler ve dostları St. Johann Markt’a kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında sık sık “Terörist Erdoğan”, “Bijî Serok Apo”, “İşgalciler Kürdistan’dan defol” sloganları atıldı ve Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridi anlatan Almanca bildiriler dağıtıldı.

St Johann Markt’ta ise eylem konuşmalarla devam etti. Saarbrücken Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Oruç Dapar, konuşmasında Öcalan’ın sağlığıyla ilgili Kürt halkının endişelerinin gidermek amacıyla CPT gibi uluslararası kurumların bir an önce harekete geçmesi gerektiğini dile getirerek duyarsızlığın kimseye bir şey kazandırmayacağını belirtti.

Daha sonra söz alan PYD Saarland temsilcisi Bavê Zerdeşt Öcalan’ın sadece Kürtler için değil tüm Ortadoğu halkları için kabul edilen bir Önderlik haline geldiğini söyledi.

MLPD Saarland temsilcisi Rolf Tickert de Öcalan’ın fikirleri ile faşizm arasında bir mücadele olduğunu belirterek, “Öcalan’ın kazandığı yerde diktatörler ve faşistler kaybeder” diye konuştu.

HAMBURG

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için Hamburg kentinde bir yürüyüş düzenlendi. Sternschanze’da başlayan yürüyüş Türkiye başkonsolosluğa kadar sürdü.

Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüş sırasında yapılan konuşmalarda, İmralı’ya acilen bir heyetin gitmesi talep edilerek Alman devletinin bu konudaki tutumu eleştirildi. Öcalan’ın resimlerinin yasaklanması diktatör Erdoğan’ın politikalarını uygulanması anlamına geldiği belirtilen konuşmalarda, Alman devletinin bu iki yüzlüğünün bırakması gerektiği ifade edildi.

Kürt siyasetçi Zeki Eroğlu’nun tutuklu bulunduğu Dammtor cezaevi önünde yapılan ara mitinginde, kitle slogan atarak Eroğlu’yu selamlayarak tüm siyasi tutsaklara özgürlük istedi.

FREIBURG

Almanya’nın Freiburg kentinde de Nuda Kadın Meclisi ve Freiburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin çağrısı ile bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları Öcalan için alanlardaydı.

Freiburg Belediyesi önünde bir araya gelen ve Öcalan posterleri taşıyan kitle yürüyüşe geçti. “Bijî Serok Apo”, “Be Serok jîyan na be”, “Öcalan’a özgürlük” sloganları ile şehir merkezine yürüyen kitle yürüyüş boyunca çevreden geçenlere yüzlerce bildiri dağıttı.

Ardından da bir miting düzenlendi. Eylemde yapılan konuşmada Öcalan’ın sağlığı ve özgürlüğünün sadece Kürtler için değil, tüm Ortadoğu halkları için hayati öneme sahip olduğu belirtildi.

BRENGENZ

Avusturya’nın Brengenz kentinde de Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için yürüyüş düzenlendi. Götzis Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin organize ettiği yürüyüş Park Platz’da başladı. Almanca ve Kürtçe sloganlar eşliğinde Mark Platz’a kadar yürüyen kitle, yürüyüş boyunca da bildiri dağıttı.

INNSBRUCK

Avusturya’nın Innsbruck kentinde, Öcalan’ın sağlık durumuna değinmek için açılan üç günlük çadır eyleminden sonra bugün de yürüyüş organize edildi. Annasäule heykeli önünden başlayan yürüyüş Bahnhof üzerinden tekrar Annasäule önünde bitti. Yürüyüş boyunca “Katil Erdoğan”, “Biji serok Apo”, “Terörist Türkiye” sloganları atıldı.

MELBOURNE

Avustralya’nın Melbourne kentinde de Kürdistanlılar, Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için eylem düzenledi. Victoria Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin (NAV-KURD) çağrısı ile kent merkezindeki eyalet kütüphanesi önünde bir araya geldi.

“Öcalan’a özgürlük”, “Kanımızla, canımızla seninleyiz Öcalan” sloganlarının atıldığı eylemde NAV-KURD adına yapılan konuşmada ise Öcalan’dan haber alıncaya kadar eylemlerin süreceği dile getirildi. Öcalan’dan haber alınıncaya kadar da eylemlerin süreceği mesajı verildi.

DEN HAAG

Hollanda’nın Den Haag kentinde yüzlerce Kürdistanlı, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için eylem düzenledi.

Maliveld Meydanı’nda toplanan kitle, Öcalan posterleri ve PKK pankartları ile yürüyüşe geçti. La Haye Adalet Mahkemesi önünde sona eren yürüyüşte sık sık, “Be Serok jiyan na be”, “Türkiye terörist”, “Bi can, bi xwin em bi terene ey Serok”, “Öcalan’a özgürlük” sloganları atıldı.

ATİNA

Yunanistan’ın başkenti Atina’da ise Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için eylemler sürüyor.

Lavrion ve Neraki kampında kalan Kürdistanlılar bir yürüyüş düzenledi. Lavrion’daki Irgates meydanında bir araya gelen kitle, yürüyüşe geçti.

Burada bir konuşma yapan Adnan Qers, “Reqa’da yaşanan zaferde emeği geçen herkesi kutluyorum. Rojava şehitlerini saygıyla anıyoruz. QSD ve YPG sözcülerinin de ifade ettiği gibi Reqa zaferi Önder Apo’nun bizlere gösterdiği felsefe ve direnme azminin zaferidir. Reqa zaferi bir kez daha Kürdistan ve Ortadoğu halkları açısından Önder Apo’nun ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Önder Apo’yu diktatör Erdoğan ve onun çetesinin insafına bırakamayız. O yüzden herkesi serhildana davet ediyoruz” diye konuştu.