6 kentte Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için eylem

671

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için Avrupa’da yaşayan Kürdistanlıların eylemleri yoğun bir şekilde sürüyor.

KÖLN

Almanya’nın Köln kentinde de Kürdistanlılar, Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için eylemdeydi. Dom Kilisesi önünde bir araya gelen Kürdistanlılar AKP rejimini protesto etti.

Bu akşam da tarihi Dom Kilisesinin önünde toplanan Kürtler, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış” pankartı ve çok sayıda Öcalan’ın posterlerini taşıyarak, Öcalan’ın özgürlüğünü talebinde bulundu.

Burada Almanca ve Türkçe yapılan konuşmalarda, “19 yıldır İmralı Adası’nda tek başına tecrit altında tutulan Öcalan’dan son bir yıldır haber alamıyoruz. Biz Kürtler kendisinin yaşamından kaygılıyız. Bir an önce ailesi ve avukatları gidip görüşmesini istiyoruz” denildi.

Açıklamada, Kürtler olarak, Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşana kadar sokaklarda olacakları vurgusu yapılarak, şunlara dikkat çekildi: “Başkan Apo özgürleşene kadar sokakta olacağız. Eylemlerimiz sürecektir, bunun her kesin bilmesi gerekiyor. Halkımıza çağrımız ise sokaklara çıkarak, başkanın üzerindeki tecridi protest etmeli.”

Sık sık “Bijî Serok Apo”, “Çocuk katili Erdoğan” ve “Baskılara son” sloganların atıldığı eylemde sanatçı Hozan Şemdîn de mini bir konser verdi.

Sanatçı, eylemcilerle birlikte “Çerxa Şoreşê” stranını birlikte seslendirdi.

Köln’deki eylemler, yarın da birçok siyasi parti ve medya kuruluşu ile devam edecek, Cuma günü ise Köln Türk Konsolosluğu önünde bir gösteri düzenlenecek.

DARMSTADT

Almanya’nın Darmstadt kentinde Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için alanlardaydı.

Saat 17.00’da Luisen Platz’da bir araya gelen Kürdistanlılar, bir an önce Öcalan ile görüşmenin gerçekleşmesi, sağlık ve güvenliğinden haber alınması gerektiğini dile getirdi.

BASEL

İsviçre’nin Basel kentinde de Kürdistanlıların eylemleri aralıksız bir şekilde devam ediyor. Ronahi Kadın Meclisi öncülüğünde Basel’de yapılan eyleme çok sayıda Kürdistanlı katıldı. Claraplatz’da bir araya gelen Kürdistanlılar, Öcalan posterlerini taşıdı.

Öcalan’ın sağlığı ve güvenliği hakkında inandırıcı bir açıklama yapılmasını talep eden eylemciler, Öcalan lehine sloganlar attı, bildiri dağıttı.

LOZAN

İsviçre’nin Lozan kentinde ise ırkçılık ve mülteci düşmanlığına karşı düzenlenen eylemde Kürtler Öcalan için alanlardaydı.

Öcalan’ın sağlık ve güvenliğine ilişkin duyulan kaygılar nedeniyle İsviçre’nin Lozan kentinde sol-sosyalist kurumlarla ortaklaşa düzenlenen İsviçre’de yükselen ırkçılık ve mülteci düşmanlığına karşı gerçekleştirilen eylemde Kürdistanlılar Öcalan posterleri ve PKK, YPG, YPJ bayraklarıyla katıldı. Öcalan’ın sağlığı ve güvenliğine dair pankartların taşındığı eylemde sık sık “Biji Serok Apo” sloganları atıldı. Yapılan konuşmaların ardından eylem sloganlarla sonlandırıldı.

ZÜRİH

İsviçre’nin Zürih kendinde de Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için eylem düzenlendi. Beritan Kadın Meclisi ve DEM-KURD’un ortaklaşa düzenlediği eylem Zürih Merkez İstasyonu’nda düzenlendi. Öcalan posterlerinin taşındığı eylemde “Terörist Erdoğan” ve “Öcalan’a özgürlük Kürdistan’a statü” sloganları atıldı. Yarım saat oturma eyleminin ardından Kürdistanlılar Zürich Havaalanı’na geçti. Almanca bildirinin okunduğu eylem sloganlarla son buldu.

MİLANO

İtalya’nın Milano kentinde Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için Kürdistanlılar tarafından eylem düzenlendi.

Bir grup Kürdistanlı Merkez Tren istasyonunu saat 17.00 sularında bir işgal eylemi gerçekleştirdi.

Yapılan eylemde Öcalan’ın güvenliğinden haber alınıncaya kadar eylemlerine devam edecekleri belirtildi.

İtalyanca ” Viva Öcalan”, “Libero Öcalan”, “Terörist Türkiye” sloganları atıldı.

TORİNO

İtalya’nın Torino kentinde de Öcalan’ın sağlık ve güvenliği için eylem düzenlendi.

Eylemde yapılan konuşmalarda uluslararası kamuoyunun Öcalan’ın güvenliği için bir an önce adım atması ve Türk devleti üzerine baskı yapılması gerektiği belirtildi.

Yapılan eylem Öcalan’ın özgürlüğünü talep eden sloganlarla son buldu.

TİROL

Avusturya’nın Tirol eyaletine bağlı Innsbruck Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için üç günlük bilgilendirme çadırı açıldı.

Çadır şehrin en işlek caddesi olan Maria Theresa Straßen’de açıldı. Eylem tertip komitesinin yaptığı açıklamaya göre üç günlük çadır eyleminden sonra Cumartesi günü saat 18.00 de yürüyüş gerçekleştirilecek.