5 kentte Türk devleti saldırıları kınandı

100
ANF Images

Almanya’nın Darmstadt, Freiburg, Köln, Stuttgart, Wiesbaden kentlerinde alanlara çıkan Kürdistanlılar ve dostları Türk devletinin saldırılarını protesto ederken, Türkiye’ye yönelik yaptırımların uygulanması gerektiğine dikkat çekti.

Almanya’nın birçok kentinde alanlara çıkan Kürdistanlılar ve dostları, Türk devletinin Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik düzenlediği işgal saldırılarını protesto etti.

DARMSTADT

Türk işgaline karşı Almanya’nın Darmstadt şehrinde Bulunan Demokratik Kürt Toplum Merkezinin düzenlediği protesto mitingine yaklaşık 300 kişi katıldı. Mitinge Kürtlerin yanı sıra çok sayıda Alman katıldı.

FREİBURG

Rojava işgalini protesto etmek amacıyla Almanya’nın Freiburg kentinde yüzlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenlendi. Kartofelplatz meydanında bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları “Biji Berxwedana Rojava”, “Biji Serok Apo” ve “Berxwedan Jiyane” sloganları ile yürüdü. Yüzlerce bildirinin dağıtıldığı yürüyüşte şehir merkezinde bi rbasın açıklaması da yapıldı. Rojava’da Türk ordusu ve çetelerinin savaş suçu işlendiği belirtilen açıklamada bu suçun sorumluları hakkında yasal süreç başlatılması gerektiği ifade edildi. Açıklamadan sonra tekrar miting meydanına dönen kitle burada yapılan saygı duruşu ardından sloganlarla dağıldı.

KÖLN

Almanya’nın Köln kentinde bugün de Rojavayê Kurdistan için bir miting yapıldı. Dom Katedrali’nin yanında yapılan mitingi Köln Viyan Kadın Meclisi organize etti. Mitingin moderatörlüğünü Internationale Jugend üyesi Felicitas isimli genç bir kadın yaptı. Felicitas Kürtlerin savaş döneminde iki işi başardıklarını, demokratik temelde bir yönetim oluşturduklarını ve DAİŞ’e karşı mücadele ettiklerini dile getirdi.

Rojava’yı destekleyen sloganların atıldığı mitingde pankartlar taşındı ve güncel bilgi veren bildiriler dağıtıldı. Mitingde bir konuşma yapan kadın aktivist Feride Halitoğlu da güçlü olanların Mezopotamya’yı kontrol altına almak ve Kürtleri oyun dışında bırakmak istediklerini söyledi.

STUTTGART

14. gününe Rojava işgali Almanya’nın Stuttgart kentinde Kürdistanlılar ve dostları tarafından kınandı. Kobanê (Schloşplatz) meydanında ” Defend Rojava Stuttgart platformu” bileşenleri bir araya gelerek miting yaptı. İklim değişikliğine karşı gösteriler yapan “Stuttgart21 platformu” da Rojava işgaline karşı miting yerine gelerek Rojava ile dayanışma çağrısında bulundu. Gösteride sürekli “dayanışma yükselt” ve “susma ortak olma” gibi sloganlar damgasını vurdu.

WİESBADEN

Almanya’nın Wiesbaden kentinde de Kürdistanlılar ve dostları Rojava için ayaktaydı. Mauritisplatz meydanında toplanan kalabalık bir kitle düzenledikleri mitingle Türk devletinin işgal saldırılarını kınadı.