5 kentte tecrit protesto edildi, açlık grevlerine dikkat çekildi

473

Berlin, Atina, Frankfurt, Stuttgart ve Rennes, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan mutluk tecrit protesto edilirken, açlık grevi direnişlerine dikkat çekildi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de “Sessiz kalma, insanlık suçuna ortak olma” sloganı ile bir eylem düzenlendi.

DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in öncülüğünde başlayan açlık grevi direnişlerine dikkat çekmek amacıyla eylem Berlin’de bir eylem düzenlendi.

Berlin Êzidî Kadın Meclisi EDESSA ve DEST-DAN Kadın Meclisi öncülüğünde bir miting gerçekleştirildi.

Saat 15.00’da Almanya Federal Parlamentosu önünde saygı duruşuyla başlayan eylemde Leyla Güven’in başlattığı açlık grevi eyleminin anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapıldı.

Eylem Tertip Komitesi tarafından yapılan açıklamada “Leyla Güven’in ve diğer yerlerde yapılan açlık grevlerinin çoğunun da ölüm sınırında devam ettiğini ve buna seyirci kalmanın insanlık suçu anlamına gelecek” dedi.

Dünyanın gözü önünde Avrupa’nın ortasında insanlar an be an ölüme gittiği vurgulanan konuşmada, “Hemen ötede devletleri yönetenler hiçbir şey yokmuş gibi yaşamaya devam ediyor. Bu insanlığın sürüklendiği duyarsızlık ortamında bir kanıtıdır. İnsan vicdanı olmadan insan olamaz. Buna dur demeliyiz” denildi.

Almanya Parlamentosuna ve kamuoyuna da duyarlılık çağrısının yapıldığı eylemde, “Freiheit für A. Öcalan”, “Seri hilde” ve “Hungerstreik für Öcalan” pankartları açıldı.

Eylemde atılan sloganlarla ise Türk devleti kınandı.

Eylemlerin devam edeceğine dikkat çekilen konuşmalarda duyarlılık çağrısı da yapıldı.

FRANKFURT

Almanya’nın Frankfurt kentinde de tecridi protesto etmek ve açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla insan zinciri eylemi yapıldı.

Frankfurt Amara Kadın Meclisi ve Hanau Nujin Kadın Meclisi’nin organize ettiği eylem Hauptwache’de saat 16.00’da başladı.

“Leyla Güven, Nasır Yağız” ve “Öcalan’a özgürlük Kürdistan’a statü”, “Yaşasın hakların dayanışması” pankartlarının taşındığı eylemde bildiri de dağıtıldı.

STUTTGART

Almanya’nın Stuttgart kentinde de bir eylem düzenlendi.

Tecride karşı Nobel ödülü sahiplerinin çağrısına ilişkin bildirilerin de dağıtıldığı eylemde açlık grevi direnişlerine dikkat çekildi.

RENNES

Fransa’nın Rennes kentinde de Belediye Meydanı’nda bir eylem düzenlendi. Zin Kadın Derneği ve Rennes Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin ortak organize ettiği eylemde Öcalan üzerindeki tecrid protesto edildi.

Eylemde yapılan konuşmalarda açlık grevi direnişçileri ile dayanışma mesajları verildi.

Açlık grevi eylemcilerinin fotoğraflarının da taşındığı eylemde, “Öcalan’a özgürlük”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarını attı.

ATİNA

Yunanistan’ın başkenti Atina’da da Tevgera Ciwanên Şoreşger aktivistleri, Öcalan’a yönelik tecridi protesto etmek, açlık grevcileri ile dayanışmak amacıyla bir eylem düzenlendi.

Holteknik Üniversitesi’nde düzenlenen eylemde bildiriler dağıtıldı.

Öcalan’a yönelik tecrit ve açlık grevcilerinin durumunun da anlatıldığı eylemde açlık grevlerine ilişkin bir pankart da asıldı.

Sık sık, “Biji Serok Apo”, “Biji berxwedana zindana”, “Be Serok jiyan nabe” sloganlarının atıldığı eylemde yapılan konuşmalarda da Öcalan özgür oluncaya kadar eylemlerin devam edeceği mesajı verildi.