4 merkezde 10 Aralık eylemleri

1200
ANF Images

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle Almanya’nın Berlin, Mannheim ve Köln ile Avusturya’nın Innsbruck kentinde AKP faşizmi protesto edildi.

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle Erdoğan ve AKP faşizminin protesto edildiği bir yürüyüş düzenlendi.

Aralarında HDK-Avrupa, PYD Berlin, PARTIZAN, ATIK, NAV-DEM, Dest-Dan Kadın Meclisi, Verdi, Interventionistische Linke ile Alman siyasetçilerin katıldığı yürüyüş “Stopp Erdoğan” sloganı ile düzenlendi.

Platz des 18. März’da başlayan yürüyüşün bugünkü bölümü Alman Ver.di Konfederasyonu’na bağlı Alman Gazeteciler Birliği (DJU) ile Navdem organize etti.

Türkiye’de basına yönelik baskılar, gazetecilerin tutuklanması, gazete ve tv kanallarının kapatılmasının da protesto edildiği yürüyüşte kitle sık sık, “Katil Erdoğan” sloganları ile Leibzige Platz’a kadar yürüyüş düzenlendi.

MANNHEIM

Almanya’nın Mannheim kentinde de de HBF önünde bir miting düzenlendi. Saygı duruşu ile başlayan mitingde HDK’nin bildirisi okundu.

Ardından da HDK temsilcisi Düzgün Çelik ile Kürt Toplum Merkezi adına Cano Yıldız birer konuşma yaptı.

KÖLN

Almanya’nın Köln kentinde de 10 Aralık vesilesiyle bir miting düzenlendi.

“OHAL, insan hakları ihlaldir, Türkiye’de OHAL’i durdur! Alman kardeşler, Erdoğan’ı, AKP’yi, OHAL’i destekleyen hükümete izin verme” şiarı ile düzenlenen mitingi HDK-A bileşenleri organize etti.

Köln Breslaer Platz’da yapılan eylem saygı duruşu ile başladı. İlk konuşmayı Kadın Barış Bürosu’ndan (CENİ) Feride Halitoğlu yaptı. HDK Almanya Sözcüsü Elif Sonzamancı da yaptığı konuşmada, insan hakları ihlallerinin 15 Temmuz darbe girişimimi sonrası daha da boyutlandığını söyledi.

Eğitim-Sen eski Başkanı Sakine Esen Yılmaz da yaptığı konuşmada, Türkiye’de insan hakkının, çalışma hakkının, hatta yaşam hakkının ihlal edildiğini dile getirdi.

Mevcut durumuyla Türkiye’de AKP-Erdoğan eliyle var olan devletin de yıkıldığını, bir devlet olmadığını, devlet sisteminin de tamamen çöktüğünü söyledi.

PAJK bayrakları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile tutuklu HDP’li vekillerinin fotoğrafları, Erdoğan’ı karikatürize eden bir afiş de taşındı.

Mitingde sanatçı Çetin Oraner sahne aldı.

INNSBRUCK

Avusturya’nın Innsbruck kentinde de 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle bir miting düzenlendi. Demokratik Kürt toplum Merkezi öncülüğünde düzenlenen eylemde günün anlamına ilişkin bir sinevizyon gösterimi de yapıldı. Avusturyalıların da yoğun ilgisini çeken eylem 2 saat sürdü.