379’uncu haftada da kadınlar Öcalan için nöbette

170

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü şiarıyla düzenlenen Özgürlük Nöbeti’ni bu hafta da Avrupa’daki Kürt kadınları yürütüyor.

Fransa’nın Strasbourg şehrindeki Avrupa Konseyi (AK) önünde süren Öcalan’a Özgürlük Nöbeti eylemi, 379’uncu haftasında. Geçtiğimiz hafta Almanya’nın Salzgitter şehrinden bir grup Kürt yurtseverinin yürüttüğü eylemi, bu hafta İsviçre’den gelen Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) üyesi üç kadın devraldı.

Pazar günü nöbeti devralan grupta Saadet Kuran, Müzeyyen Oral ve Xezal Mamedova yer alıyor.

Grup adına yapılan açıklamada, İsviçre’deki kadınlar adına eylemi üstlendiklerini söyledi. Özgürlük Nöbeti eylemine sahip çıkılmasının önemine dikkat çekilen açıklamada, Avrupa’daki Kürtlerin nöbetteki yerlerini almaları istendi.

Kürdistan’da kayyumlar eliyle yerel yönetimlerin gaspının kabul edilemeyeceği vurgulanan açıklamada, halkın belediyelerine sahip çıkılacağı dile getirildi. Açıklamada, halkın direnişinin kazanacağının altı çizildi.

Kadınların Öcalan’ın özgürlüğünü savunmanın yanı sıra Türk devlet faşizmine karşı mücadelede öncü rolü oynadığına dikkat çeken kadın eylemciler, “Kadınların her alanda daha güçlü bir katılımı gerekiyor. Yine evlatlarını şehit veren anneler, herkesten daha fazla onlar acı çekiyor. Önderliğin durumu da en çok kadını etkiliyor. O yüzden kadınların her alandaki rolü de daha büyük olacaktır” dedi.

25 Haziran 2012’den bu yana süren Öcalan’a Özgürlük Nöbeti eylemini, ayda en az bir kez TJK-E bileşenlerinden kadınlar yürütüyor.