33 can Göppingen ve Brighton’da anıldı

659

Sivas Katliamı 24’üncü yılında 33 aydın ve sanatçı Almanya ve İngiltere’de anıldı.

Göppingen’de Alevi Kültür Derneği ve Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin birlikte düzenlediği anma Heinrich Landerer’de yapıldı.

Anma toplantısının açılış konuşmasını yapan GAKM Eş Başkanı Mehmet Dikme “24 yıl değil, 24 bin yıl geçse de bizler Sivas katliamını unutmayacağız ve unutturmayacağız” dedi.

Sivas’ta 33 canımızı yakanlar bugün de aynı şekilde Kürdistan’da katliamlarına devam ediyor diyen Dikmen, “Artık başımızı kaldırarak, birlikte mücadele etme zamanıdır” diye konuştu.

Konuşmaların ardında katledilen aydın ve sanatçılar için Semah dönüldü.

İki bölümde yapılan anma da önce TJA temsilcisi Hülya Yer ve Yazar Arif Bilgin’in katılımıyla bir panel yapıldı. Panelin ardında da sanatçı Hasan Sağlam ve Kenan Batman Alevi deyişlerini seslendirdi.

BRIGHTON

İngiltere’nin Brighton kentinde Sivas Katliamı’nda yaşamı yitirenler anıldı.

Brighton Kürt Halk Meclisi tarafından düzenlenen anma etkinliği devrim şehitlerine saygı duruşuyla başladı.
Anmada, Sivas Katliamı’nı anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Etkinlikte yapılan konuşmalarda, gerici faşist zihniyetin 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta 33 aydın ve ozanı yakarak katlettiği ve onları yakan o zihniyetin bugün hâlâ devam ettiği ifade edildi.
Konuşmalarda “Madımak’ı yakan zihniyet bugün Kürdistan’da halkımızı; kadın, genç, çocuk ayrımı yapmadan diri diri yakıyor. Yeni Madımak’ların, yeni Sur’ların, Cizre’ler ve Lice’lerin yaşanmaması Kürdistan halkının, Alevilerin, yok sayılan ve ezilen bütün halkların birlik olmasıyla ve ortak mücadele etmesiyle mümkün” denildi.