3 Kürt kadın devrimcinin katledilişinin 5. Yılında “Haksızlığa karşı adalet için orada olacağım!” şiarıyla Paris yürüyüşüne katılalım

469

Fransa’nın Başkenti Paris’te 9 Ocak 2013 tarihinde 3 Kürt kadın devrimci Sakine Cansız (Sara), Fidan Doğan (Rojbin) ve Leyla Şaylemez (Ronahi)’nin katledilişinin üzerinden  tam 5 yıl geçti. 3 Kürt kadın devrimci, bilinçli ve profesyonel olarak sömürgeci Türk Devletin eylemiyle katledildiler. Katliam Türk devletinin Kürde nefretinin somut ifadesidir. Bu katliamın emrini bir fiil Erdoğan vermiş ve uygulatmıştır. PKK’nin önemli kurucu kadrolarının tasfiyesi hedeflenmiştir.

3 Kürt kadın devrimci Sakine, Fidan ve Leyla’ya yapılan saldırı TC’nin Kürt özgürlük hareketi ve kadın özgürlük mücadelesi karşısındaki sıkışmışlığı ve çaresizliğidir. Oysa bu katliam kadın özgürlük mücadelesini daha da güçlendirerek uluslararasılaştırmıştır.  3 Kürt kadın devrimci Kürt halkının özgürlük mücadelesinde sembolleşen moral değerleri haline gelmiştir.

Katliamın ortakları bu güne kadar gerçekleri örtbas etmiş, aydınlatılmasını engellemiş ve tetikçinin esrarengiz bir şekilde ölmesine ortam sağlamışlardır. Fransa’nın hukuk sisteminin en iyi işleyen ülkeler arasında gösterildiği ve istihbaratı en güçlü ülkelerden sayılması bu katliam karşısındaki sessizlikleriyle çelişmektedir. Katliamın aydınlatılması için Fransa hükümeti hiçbir somut elle tutulur adım atmamış, tersine olayın kapanması için tutumuyla destek olmuştur.

3 Kürt kadın devrimcinin katliamı 5. yılına girerken, başta AKP hükümeti olmak üzere sorumlu tüm odakları hesap vermeye çağırıyoruz. Adaletin bir an önce işlemesini ve sorumlularının insanlık huzurunda yargılanmasını talep ediyoruz. Ne tarih ne de insanlık bu cinayetin üstünün kapanmasına müsaade etmeyecektir.

Sakine, Leyla ve Fidan’ların özgürlük özlemleri ve  gerçeklerin ortaya çıkarılıp yargılanıncaya kadar kararlıca mücadelemize devam edeceğiz.

Kadın özgürlük mücadelesinin sembolleri 3 Kürt kadın devrimci için “Haksızlığa karşı adalet için orada olacağım!” şiarıyla 6 Ocak 2018’de Paris sokaklarına akacağız.

Onlar bu halkın barış, demokrasi ve Kadın özgürlük mücadelesi için sehit oldular.  Onların takipçileri yüzbinler olarak büyüyor ve seferber oluyor.

KCDK-E olarak bu yıl   6 Ocak Paris’te yapılacak 3 Kürt kadın devrimciyi anma ve adalet talep etme yürüyüşüne tüm Kürdistanlıları, devrimci, demokrat, kadın özgürlüğünde yana olan her onurlu insanı seferberlik ruhu ile katılmaya çağırıyoruz.

KCDK-E Eş Başkanlık Divanı

Brüksel / 01 Ocak 2018