3 kentte Eutelsat protestosu

534

Fransız uydu şirketi Eutelsat’ın Kürt televizyonlarının yayınını kesme kararı Avrupa’da kitlesel eylemlerle protesto ediliyor.

Fransa’nın başkenti Paris’te Fransız uydu şirketi Eutelsat ile Türk devletinin kirli çıkar ilişkileri sonucu kapatılmak istenen Kürt televizyon kanalları için eylem yapıldı.

Fransa Demokratik Kürt Konseyi’nin (CDK-F) çağrısıyla saat 16.00’da République Meydanı’nda yapılan mitinge yüzlerce Kürdistanlı katıldı.

Kapatılmak istenen üç Kürt kanalın logosunun bulunduğu dövizlerin ve “Eutelsat Türk devletinin bir şirketi durumunda”, “Türk faşizmine ve Eutelsat sansürüne hayır” pankartları açan Kürdistanlılar “DAİŞ Erdoğan Eutelsat destekçisi ” sloganları attı.


Mitingde Paris Demokratik Kürt Toplum Merkezi eş başkanı Mehmet Ali Yıldız ve PYD Fransa temsilcisi Xalit İsa kısa birer konuşma yaptı.

Konuşmalarda “Rojava’da ve Ortadoğu’da barbar DAİŞ çetelerine karşı savaşan Kürtlerin sesini dünyaya duyurmaya çalışan Kürt televizyon kanallarının Fransız uydu şirketi Eutelsat tarafından kapatılmak istenmesi Fransa devleti için tam bir iki yüzlülüktür.

Bu kapatma kararından geri dönülmezse, DAİŞ saldırılarında en çok maruz kalan Fransa’nın demokrasisinde büyük ayıp olarak yer alacaktır.

Devletler arası bu kirli çıkar ilişkilerini kıracak halkların mücadelesi ile olacaktır. Bizler Kürdistanlılar ve ezilen halklar direnişinizi büyüterek televizyon kanallarımızın kapatılmasına izin vermeyeceğiz” denildi.

Miting Türk Devleti ile Eutelsat’ın kirli ilişkisini içeren bildirilerin okunması ve dağıtılmasının ardından 9 Mayıs Salı günü saat 13.00’de Eutelsat binası önünde yapılacak basın açıklamasına tüm Kürdistanlıların ve dostlarının güçlü katılım çağrısıyla son buldu.

SAARBRÜCKEN

Almanya’nın Saarbrücken kentinde Fransız şirket Eutelsat’ın Stêrk TV, News Channel ve Ronahî TV’nin yayınlarını kesme kararına karşı bilgilendirme amaçlı iki günlük çadır açıldı.

Saarbrücken Demokratik Kürt Meclisi çalışanlarının katıldığı etkinlikte yüzlerce bildiri dağıtıldı. Şehir merkezinde dün açılan çadır dün bugün de devam etti. Saarbrücken Demokratik Kürt Meclisi Eşbaşkanı Dilan Akdoğan Eutelsat’ın bu kararının Avrupa devletlerinin ‘Basın özgürlüğü’ konusuna ne kadar iki yüzlü yaklaştıklarını bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek bu haksızlığa karşı eylemlerinin süreceğinin aktardı.

BİELEFELD

Almanya’nın Bielefeld kentinde de Kürdistanlılar Ronahî TV, Stêrk TV ve News Channel’in yayınlarının kesilmesi karanı protesto etti.

Eylemciler Erdoğan’ın Kürt basınına yönelik baskıcı politikalarının kınandığı eylemde, Avrupa’nın sesiz kalmasına tepki gösterildi.

Eutelsat’ı protesto eden pankartlar taşıyan kitle bildiri de dağıttı.