3 Ağustos 2014’te Şengal’de bir insanlık jenosidi yaşandı

562

Diktatör Erdoğan’ının başını çektiği Türk devletin ve bölgedeki gerici güçlerin geliştirip büyüttüğü Barbar DAİŞ çeteleri Şengal’e 3 ağustos 2014’te saldırarak katliam ve jenosit gerçekleştirdi. Êzidî Kürtlere karşı işlenen bu jenosit 21. yüzyılın en büyük ayıbı olarak tarihe geçti. Tüm dünyanın gözleri önünde Şengal’de gerçekleştirilen bu trajediye bölgesel KDP yönetiminin göz yumması ve dünyanın sessizce izlemesi DAİŞ çetelerin saldırılarına zemin sunmuştur.

3 Ağustos 2014 günü Şengal’ de Êzidî kürt halkına yönelik geliştirilen saldırıda binlerce Êzidî kürdü katledildi ve binlercesi esir alındı. Köyler yakılıp-yıkıldı, evlerin yerle bir edildiği Şengal’de birçok Êzidî Kürt kadın ve kız çocuk DAİŞ çeteleri tarafından esir alınarak, köle pazarlarında satıldı. Esir çocukları zorla Müslümanlaştırmak istediler. Halkımıza yaşatılan bu dram insanlığın gözü önünde yaşanmasına rağmen halende dünya tarafından suskunlukla karşılanmaktadır.

Yaşanan bu katliam karşısında Êzidî halkını korumak için HDP,YJA STAR YPG, YPJ güçleri büyük özveri ve fedakârlıkla Ezdi Kürt halkını DAİŞ çetelerine karşı savundular. Binlerce insanımızı katliamlardan kurtardıkları gibi, güvenliklerini de sağlayarak daha büyük felaketlerin yaşanmasını engellediler. Bu büyük kahramanlık binlerce Êzidî Kürdün hayatını kurtardı.
Êzidî Kürtlerin bir daha katliam yaşamaması için özgüçleriyle YBŞ (Şengal Direniş Birlikleri) ve YJŞ’yi (Şengal Kadın Birlikleri) kurarak öz savunma güçlerini oluşturdular. Özyönetimle kendi öz örgütlülüğünü oluşturarak bütün sorunlarının çözümü için kendi mekanizmalarını kavuşturdular. Yeni katliam ve saldırılar karşısında kendi özyönetim sistemini inşa ettiler. Şengal’de tehlike hala bitmiş değildir. Türk sömürgeciliği DAİŞ’i aratmayan tehdit ve saldırılarına devam etmektedir. Erdoğan diktatörü Güney Kürdistan’ı işgal etme emeli üzerinden DAİŞ’in başaramadığını gerçekleştirmek niyetindedir.

‘JENOSİT TANINMALI, ÊZİDÎLER STATÜSÜ KABUL EDİLMELİDİR’
Tüm dünya kamuoyu önünde gerçekleştirilen yüzyılın utancını kınıyoruz. Başta BM olmak üzere tüm insanlık bu jenosidi tanımalı ve gerekli tavrı almalıdır. Êzidîlerin, kutsal yerleşim yeri olan Şengal’in statüsü tanınmalıdır. Şengal halkının kendilerini korumak için oluşturdukları öz savunma ve özyönetim iradesi kabul edilmelidir.

KCDK-E olarak 3 Ağustos 2014’te gerçekleştirilen bu jenoside karşı halkımızı kararlılıkla sahiplenmeye çağırıyoruz. Şengal’de halkımıza yapılan bu barbar katliamı ve jenosidi kınıyoruz. Şengal’i daha çok sahiplenmek için eylem ve etkinlikleri yükseltmeye çağırıyoruz. Şengal öz yönetimini sahiplenmek ve geliştirmek tüm Kürtlerin onur görevidir.

KCDK-E , TJK-E ve Êzidî kurumları olarak Avrupa, Japonya, Kanada ve Avustralya’daki tüm kurumlarımızı, halkımızı, ‘ben insanım’ diyen herkesi 3 Ağustos saat 18.00’de şehir merkezlerinde gerçekleştireceğimiz Şengal katliamı kınama ve şehitleri anma etkinliklerine katılmaya çağırıyoruz.

KCDK-E Eş Başkanlık Divanı
31 Temmuz 2018 / Belcika