27 Avrupa Birliği ülkesi: Kürt kentlerinde şiddet dursun

1460

Türkiye ile başka fasıl açılmamasını isteyen AB üyesi 27 ülke, AKP Hükümeti’ne çağrıda bulundu: Barış sürecine dönülmeli, Kürt kentlerindeki şiddet durmalı, demokrasi, insan hakları ve uluslararası hukuka uygun davranılmalı.

AB’nin 27 üyesi AP ile Avusturya’nın “Türkiye ile müzakereleri dondurma” kararına karşı çıktı. AB ülkeleri fiili olarak durmuş süreci resmen askıya almaktansa yeni fasıl açılmamasını istedi.

Avrupa Parlamentosu’nun, Türkiye’yle müzakerelerin dondurulması kararı Salı günü Avrupa Birliği (AB) Genel İşler Konseyi’nde ele alındı. Her yıl aralık ayında genişleme sürecine yönelik kararların ele alındığı Konsey’de Türkiye ile ilgili sert uyarıların olduğu karar hayata geçirilemedi. Avrupa Parlamentosu’nun “müzakerelerin dondurulması” tavsiyesine uyulmasını isteyen Avusturya, Türkiye ile ilgili kararı veto edince Konsey’den resmi karar çıkmadı.

Bugün liderler toplanacak

Bugün yapılacak AB Liderler Zirvesi’nde de Avusturya’nın “Erdoğan’ın tutumuna karşı AB’nin sessiz kalamayacağını” belirterek vetosunu sürdürmesi bekleniyor.

Yeni fasıl açılmayacak

Birliğin 27 üyesi Avusturya’nın “müzakereleri dondurma” önerisine karşı çıkarken, “Yeni fasıl açılamayacağını” ise Slovak Dönem Başkanlığı açıklamasıyla kayda geçirdi ve “tam üyelik” yerine sürecin “ucu açık” tutumunu tekrarladı.

27 ülke: Aşırı endişeliyiz

Sadece Slovak Dönem Başkanlığı açıklaması olarak yayınlanan ve bağlayıcılığı olmayan 27 ülkenin imza attığı ortak açıklama şöyle:

* AB, demokratik, kapsayıcı ve istikrarlı bir Türkiye’yle ortak sınamalara karşı birlikte çalışma taahhüdüne bağlıdır. Türkiye de Müzakere Çerçeve belgesine bağlılığını gösterebilir.

* Türkiye ortak zirve yapılmasını isterken, AB, bunun Bakanlar düzeyinde sürdürülmesini istedi. Dış politikasını AB ile uyumlaştırma çağrısı tekrarlandı.

* Darbe girişimine karşı AB’nin desteği anımsatılırken, “geniş çaplı ve toplu olarak işten çıkartmalar, tutuklamalar ve gözaltılar ciddi endişe kaynağıdır” denildi.

* Türkiye’den müzakere eden bir ülke yerine “aday ülke” olarak söz edilen kararda yargı bağımsızlığı ve ifade özgürlüğündeki geriye gidişten duyulan endişe vurgulandı.

* Türkiye’nin bu olumsuz trendi tersine çevirmesi istenirken, gazetecilere, akademisyenlere ve insan hakları savunucularına karşı kısıtlamaların endişe yarattığı vurgulandı.

* Vekillerin (HDP) tutuklanmasıyla birlikte bu adımların hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı ve temel özgürlükler, uzlaşıya dayalı parlamenter demokrasi ve diyalog için aşırı endişe yarattığı belirtildi.

* Erdoğan’ın ‘Sen yoluna ben yoluma’ diyerek rest çektiği AB, Türkiye’den yapılan bu açıklamalara üzüldüğünü ve bunların tek yönlü olduğunu belirterek mülteci mutabakatına bağlı kalmasını istedi.

* Bugünki şartlarda yeni fasıl açılmasının düşünülemeyeceği belirtilirken, katılım sürecinin ucunun açık olduğuna vurgu yapıldı. Makro ekonomideki dengesizliklere de dikkat çekilen açıklamada hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığının güçlendirilmesinin yatırımcıların güvenini kazanmada önemli olacağı belirtildi.

* Erdoğan’ın Lozan Antlaşmasıyla başlattığı tartışmada AB, Türkiye’yi herhangi bir üye ülkeye karşı tehditten kaçınması uyarısında bulundu ve Yunanistan ile sorunların barışçı yollarla çözülmesini istedi.

* AB, Rum Kesimi konusunda Türkiye’nin taahhütlerine uymasını istedi.

Kürt kentlerine saldırı durmalı

* Türkiye’nin demokrasi, insan hakları ve uluslararası hukuka uygun hareket etmesi gerektiği vurgulandı.

* 27 ülke, Kürt kentlerinde şiddete derhal son verilmesi ve barış sürecine geri dönülmesini istedi.

Kurz’dan Hammond’a tepki

Konsey toplantısında çekilen yukarıdaki fotoğrafta Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz (solda), Türkiye’ye en büyük desteği veren İngiliz mevkidaşı Philip Hammond’a tepki gösterirken görülüyor. Kurz, toplantı sonunda İngiltere’nin desteğine şu sözlerle itiraz etti: “AB üyeliğinden çıkmak isteyen bir ülkenin, Türkiye’nin AB üyeliğinin önünü açmak istemesi hatta bunu mümkün kılmak için aşırı çaba sarf etmesi anlaşılır değil.”

BRÜKSEL