25’inci Kürt Kültür Festivali 16 Eylül’de Köln’de yapılacak

1455

Uluslararası Kürt Kültür Festivali, 16 Eylül tarihinde, Almanya’nın Köln kentinde “Başkan Abdullah Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Statü ve Ortadoğu’ya Barış” sloganıyla yapılacak.

Almanya’nın Bochum kentinde 1992 yılında ilki yapılan ve ardından her yıl geleneksel olarak devam eden Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nin 25’ncisi bu yıl 16 Eylül tarihinde Köln kentinde gerçekleştirilecek. Kürt kültürünün sergilendiği ve tanıtıldığı festival, Avrupa’da yaşayan Kürtlerin en büyük ve uzun soluklu etkinliği olma özelliğini de taşıyor.

“Başkan Abdullah Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Statü ve Ortadoğu’ya Barış” sloganıyla festivale her yıl, ortalama 100 bin kişi katılıyor.

‘HALKIMIZIN DİRENİŞ RUHU BİZİM İÇİN CESARETTİR’

Festival Tertip Komitesi yaptığı açıklamada, her yıl Almanya’da yapılan Kürt Kültür Festivali’nin bu yılda 16 Eylül tarihinde Deutzer Werft Köln adresinde, büyük bir coşkuyla kutlamayı hedeflediklerini açıkladı.

Festival Komitesi tarafından yapılan açıklamada şunlara yer verildi: “Her yıl farklı şiarlarla gerçekleştirdiğimiz festivalin bu yılki şiarı Rojava devriminin ruhu, öz yönetim şehitleri Çiyager, Zerya ve Mehmet Tunç’lara duyduğumuz bağlılık olacaktır. Rojava ve Kürdistan’ın diğer parçalarındaki direnen halkımızın dik, kararlı ve cesaretli duruşu özgürlük ve kurtuluş umudundan tek bir adım geri atmaması, onurlu yaşamından taviz vermemesi bize büyük cesaret kaynağı olmaktadır.”

‘16 EYLÜL’DE TÜM KÜRTLERİ COŞKUYU PAYLAŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecride de değinilen açıklamada, “Her yıl Başkan Apo’ya özgürlüğü dillendirdiğimiz festival de bu yıl yine aynı sloganı haykıracağız. Bu anlamda festivale katılmak Başkan Apo’nun özgürlük eylemine katılmak anlamına gelecektir. Yine Rojava devrimini desteklemek, öz yönetim şehitlerini sahiplenmek olacaktır” denildi.

Açıklamada, Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılara Kürt Kültür Festivali’ne katılım çağırısı yapılarak şöyle denildi: “16 Eylül 2017 tarihinde Köln’de yapacağımız 25’nci Uluslararası Kürt Kültür Festivali’ne bütün halkımızı ve dostlarımızın katılmasını bekliyoruz. Halkımız başta düğün ve benzeri ailesel eğlencelerini başka bir tarihe alarak, festivale büyük bir coşku ve heyecan ile katılmayı sağlamalıdır.”

Komite festivalin programını bütün detaylarıyla da önümüzdeki dönemde kamuoyu ile paylaşacaklarını da açıkladı.