208 sayfalık katliam dosyası

908

Kürdistan kentlerindeki soykırım operasyonlarında ‘savaş suçu’ ve ‘insanlığa karşı suç’ işlediği gerekçesiyle Türk diktatörü Erdoğan ve ekibi hakkında Almanya’da suç duyurusunda bulunuldu.

Merkezi Almanya’nın Köln kentinde bulunan Uluslararası Hukuk ve Demokrasi Derneği’nin (MAF-DAD) öncülüğünde, Alman federal milletvekilleri, insan hakları savunucuları, hukukçu ve akademisyenlerin bulunduğu çok sayıda isim Türk Cumhurbaşkanı ile askeri ve sivil yetkililer hakkında Kürdistan’da işledikleri “savaş suçu işlemek” ve “insan hakları ihlalleri” nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Karlsruhe’deki Almanya Federal Yargıtay Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusuyla ilgili dün başkent Berlin’de Maritim Pro Arte Hotel’de bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya MAF-DAD Başkanı avukat Heike Geisweid, avukat Britta Eder, avukat Petra Dervishaj, İstanbul İnsan Hakları Derneği eski Başkanı avukat Ercan Kanar ve HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız katıldı.

Cizre’de vahşet Karlsruhe’de

Basın toplantısında konuşan Avukat Eder ve Dervishaj yapılan 208 sayfalık suç duyurusunun gerekçelerini şu şekilde açıkladı:

*  Tek tek kişiler, uluslararası örgütler, sivil kuruluşlar, hekimler ve bilim insanları görgü tanıklarının ifadelerine dayanarak, özellikle Cizre’de yaşananlardan yola çıkarak Alman Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince Erdoğan ve ilgili yetkili birimler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

*  Suç duyurusunun temel konusu, özellikle Şırnak ve Cizre’de yaşananlardır.

*  4 Eylül ile 11 Eylül tarihleri arasında çıkan çatışmada 21 sivil öldürülmüştür. Suça ilişkin dilekçede görgü tanıklarının verdiği bütün materyaller savcılığa intikal etmiştir.

*  Cizre’de üç farklı bodrum katında 178 sivil kasten hedef alınarak öldürülmüştür.

*  Söz konusu saldırı sırasında bölgeye tıbbi yardım, milletvekilileri, aile yakınları, cep telefonları, Uluslararası Af Örgütü ve sivil kuruluşlarının ulaşımı engellenmiş ve hastane, acil servis ambulansları bilinçli olarak buraya sokulmamıştır.

* Ayrıca saldırı sırasında görgü tanıklarının ifadesine göre güvenlik güçleri tarafından bodruma benzin dökülüp ateşe verildiğine ilişkin dökümanlar dilekçede yer almaktadır.

* Yine aynı şekilde görgü tanıklarının ifadesine göre ağır silahlar kullanıldığı ve cesetlerin yakıldığı belirtilmiştir.

Sarıyıldız: Şantaja boyun eğmeyin

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, sinevizyon ve fotoğraflar eşliğinde yaptığı konuşmada Martin Luther King’in “Bir insana yönelik insanlık suçu tüm insanlara yapılmıştır. Tüm insanlar buna karşı çıkmalıdır” sözlerini hatırlattı. Sarıyıldız, “Türkiye’de 21. yüzyılda AKP tarafından tarihin en büyük katliamı halkımıza yapıldı. Kürt halkı büyük bir öfke taşması yaşıyor. Gerekli dayanışma gösterilmezse bu öfkenin Ortadoğu’ya ve dünyaya yansıyacak etkileri olacak. Bu kaygıları taşıyoruz. Demokratik gelenekleri sağlam olan Avrupa’ya sesleniyorum. Türkiye’nin şantajlarına boyun eğerek, bu katliamlara sessiz kalmayın” dedi.

Kanar: 11 aydır soykırım yaşanıyor 

İHD eski İstanbul Başkanı Avukat Ercan Kanar ise Kürdistan’da 11 aydır soykırımla eşdeğer bir katliamın yaşandığını, insan yaşamına yönelik katliamların insanlık suçu olduğunu belirtti. Kanar, “Kürdistan’da 11 aydır Valiler, Kaymakamlar anayasada olmayan yetkiler kullanıyor. Sıkıyönetim dönemlerinde bile olmayan 11 ay sokağa çıkma yasakları uygulanıyor. Planlı ve topluca siviller katlediliyor” diye konuştu.

Türkiye yargılamanın önünü kesti

400 avukat olarak bu yıl içinde Erdoğan, Davutoğlu ve Genel Kurmay Başkanı hakkında Ankara Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını hatırlatan Kanar konuşmasını şöyle tamamladı: “Yargı birimleri iktidarın denetiminde olduğu için sonuç alınamayacak. Yeni bir yasal düzenlemeyle askeri yetkililer hakkında soruşturmanın önü de kesildi. İnsanlığa karşı suçlarda zaman aşımı yoktur. Umudumuz bu suçu işleyenlerin bir gün mutlaka yargı önüne çıkacağıdır.”

Başvuruyu kimler yaptı?

Almanya Federal Başsavcılığı’na sunulan 208 sayfalık başvuru dilekçesi başta Cizre olmak üzere Kürdistan’da Türk devletinin yaptığı katliamları içeriyor. Mağdur aileleri, MAF-DAD ve 60 kadar Alman siyasetçi, akademisyen, sanatçı ve hukukçu başvuruyu yaptı. Başvuruculardan bazıları şunlar: Gazeteci ve tarihçi Dierk- Eckhard Becker, Aalborg Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Susi Meret, Gothenburg Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Cordelia Hess, Sol Partili Avrupa Parlamento Milletvekili Andrej Hunko, Federal Milletvekili Harald Weinberg,

Federal Milletvekili Ulla Jelpke, Federal Milletvekili İnge Höger,

Hamburg Eyaleti Milletvekili İnge Hannemann, Nürnberg eyaleti hükümeti müsteşarı Maria Padua, Hukukçu ve sosyolog Dejan Lazie, Sanatçı Esther Bejarano, Avukat Ralph Monnek, Petra İsabel Schlagenhauf, Martin Lemke, Lisa Lührs.

Şehit aileleri müdahil 

Basın toplantısında Cizre’de katledilen Eşref Erdin’in yakını Serdar Erdin ve yine Cizre’de katledilenler arasında olan Berjin Demirkaya’nın kardeşi Hasan Demirkaya’nın görgü tanığı ve aynı zamanda müdahil aileler arasında bulunduğu belirtildi.

Tutuklanabilirler 

Hukukçular, Almanya Federal Yargıtay Başsavcılığı’nın yapılan suç duyurusunun kabul edilmesi durumunda, soruşturmanın bir davaya dönüşebileceğini, yargılama süresi içinde adı geçenlerin Almanya’ya giriş yapması durumunda tutuklanabileceğini belirtiyor.

Cezasızlığı engellemek için 

Avukatlar Britta Eder ve Petra Dervishaj, Alman gazetesi ‘Tagesschau’na verdiği demeçte, müvekkillerinin Türkiye’deki sistematik savaş suçlarını, Almanya’da mahkemeye taşımayı kendileri açısından etik bir sorumluluk olduğunu gördüklerini dile getirdi. Avukatlar, Almanya Uluslararası Ceza Kanunu uyarınca Global Adalet prensiplerine dayanarak suç duyurunda bulunmalarında bir engel olmadığının altını çizerek, Global Adalet prensibin amacının nerede olursa olsun, savaş ve insanlık suçlarında cezasızlığı engellemek olduğunu hatırlattı.

Kimlere karşı suç duyurusu?

Dilekçeyle çok sayıda sivil ve askeri yetkili hakkında suç duyurusunda bulunuldu: Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, eski Savunma Bakanları İsmet Yılmaz ile Mehmet Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanı Tümgeneral Mehmet Okkan, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti, Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Musa Çitil, Şırnak Sınır Tümen Komutanı Abdullah Baysar, Şırnak Jandarma Komando Tugay Komutanı Ali Osman Gürcan, Şırnak İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Sakaoğlu, Şırnak Emniyet Müdürü Celal Sel, Cizre Emniyet Müdürü Ömer Faruk Karakaş, Şırnak Valisi Ali İhsan Su, Cizre Kaymakamı Ahmet Adanur, Cizre Cumhuriyet Savcısı Cuma Çoban, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Özel Harakat Daire Başkanı Turan Aksoy.