Efrîn saldırısı protesto ediliyor, direniş selamlanıyor

176

Rusya, Fransa ve İsveç’te Kürdistanlılar ile dostları Efrîn direnişine destek olmaya devam ediyor. Rusya’nın da protesto edildiği eylemlerde, “Saldırıların hesabını soracağız” mesajı verildi.

PLATİNOVKİ

Rusya Federasyonu’nun Krasnodar kentine bağlı Platinovki ilçesinde yaşayan Kürdistanlılar, Türk devletinin Efrîn’e dönük işgal girişimini protesto etti.

Kürt Kültür Merkezi önünde bir araya gelen kitle, Rusya’nın tutumuna tepki gösterirken, Türk devletinin sivillere dönük katliamını kınadı. Eylemdeki konuşmalarda, “Sivil yerleşim alanları bombalanıyor, kadın ve çocuklar katlediliyor. Bunun sorumlusu, bu operasyona izin veren Rusya’dır” denildi.

YPG, YPJ bayrağı taşıyan kitle ‘Bijî berxwedana Efrînê’ sloganını haykırdı.

FRANSA’DA GENÇLER YÜRÜDÜ

Fransa’da Marsilya ve Marignan Ciwanên Azad öncülüğünde, Aix en Provence merkezinde Efrîn eylemi düzenlendi.

Eylemde sık sık ‘Efrîn yalnız değildir’, ‘Hepimiz YPG’liyiz/YPJ’liyiz’ sloganları atılırken, bildiri dağıtımı yapıldı.

Eylemin sonundaki konuşmalarda da Efrîn direnişi selamlanırken, “Gençlik olarak her yerde saldırıların hesabını soracağız” denildi.

GÄVLE

İsveç’in Gavle kentindeki Storatorget Meydanı’nda gerçekleştiren gösteride bir konuşma yapan Meclis Es Başkanı Mirza Behram, Türk devletinin Rojava’ya yönelik saldırıları sürdükçe meydanlarda olmayı sürdüreceklerine vurgu yaparak, tüm Kürdistanlılar ve dostlarına meydan ve sokaklarda olmaları çağrısı yaptı.

Kadın Komünü’nden Jin Haco Akgül, YPG/YPJ gerillaların Kobanê direnişinde gösterdikleri kahramanlıkları hatırlattıktan sonra “Kobanê nasıl DAİŞ’ın sonu olduysa Efrîn de Erdoğan’ın sonu olacaktır” dedi.

Sosyal Demokrat İşçi Partisi Belediye Meclis Üyesi Mehmet Uzun ise, Efrîn’e yönelik saldırılara yeşil ışık yakan Rusya ve sessiz kalan ABD ve AB’yi eleştirerek, uluslararası topluma ve ezilen halklara Türk devletin saldırılarına karşı Rojava halkıyla dayanışmaları çağrısı yaptı.

Konuşmaların ardından yürüyüşe geçen kitle sık sık “Yaşasın Efrîn direnişi”, “Kanlı ellerinizi Efrîn’den çekin” ve “Türk ordusu Rojava’dan defol”, ve “Erdoğan DAİŞ aynıdır” sloganlarını attı.

GOTEBORG

Göteborg il merkezinde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları bir kez daha Türk devletinin Efrîn’e yönelik saldırılarını protesto etti.

Eylemde “Kürdistan’da katliamları durdurun”, “Türkiye Rojava’dan defol”, “Efrîn yalnız değildir”, “Efrîn’le dayanışma” yazılı pankartlar, PKK, KCK, PYD, YPG/YPJ bayrakları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın portreleri taşındı ve sloganlar atıldı.