2018 Nobel Barış Ödülü’ne DAİŞ Mağduru Ezidi Kürt Nadia Murad kazandı

390

Bu yıl Nobel Barış Ödülü’ne cinsel şiddete karşı mücadele eden Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde doktorluk yapan Denis Mukwege ve Ezidi haklarını savunan aktivist Nadia Murad layık görüldü. Bu ödül cinsel şiddetin bir savaş aracı olarak kullanılmasına karşı mücadele verenlere layık görülmesi Bizleri sevindirmiş, kendilerini kutluyor ve mücadelelerinde yanlarında olacağımızı belirtiyoruz.

Murad, kadın haklarını savunan, Şengal’de Ezidi halkımızın yaşadığı insanlık dışı baskılara dikkat çeken bir aktivist. Nadia Murad ayrıca 2014 yılında barbar DAİŞ çetelerinin saldırılarına maruz kalmıştı. Nadia Murad yaşadıklarını “Son Kız” adlı kitapta aylar süren esaretini, kaçışını ve yaptığı mücadeleyi anlattı.

Barbar DAİŞ çetelerinin insanlık dışı  uygulamaların mağduru olan ve ona karşı direrenen Sengal halkına Nadia Murad şahsında verilen bu ödül, Şengal’de Ezidi halkımıza uygulanan jenosidi dünyaya duyurmak için önemli bir adım oldu. Dünyanın en eski kadim halklarından olan Ezidi’lerin bu vesileyle sesini duyurabilmeleri ve Ezidi soykırımının uluslararası kurumlar tarafından tanınması ve yeni katliamları engellemek için  Şengal’e statü tanınması tek çözüm olmaktadır.

Bu vesileyle KCDK-E olarak basta BM olmak üzere uluslararası kurumlara Ezidi Kürtlere uygulanan katliam ve jenosidin tekrar olmamasının tek yolu Şengal’e statü tanınması için adım atmaya çağırıyoruz.

KCDK-E Eş Başkanlık Divanı

Brüksel 5 Ekim 2018