15 ülkeden 76 kişi Öcalan’ın özgürlüğü için yürüyor

1350
ANF Images

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için dünyanın 15 ülkesinden Lüksemburg’ta toplanan 76 enternasyonalist, Strasburg’a doğru yürüyüşe geçti.
 

Yürüyüş basın açıklamasıyla başladı. Açıklamayı yürüyüşçüler adına Petter Müller yaptı. Müller, Öcalan için AB kurumları ve CPT’yi göreve çağırdı.

“Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü’ sloganıyla düzenlenen Uzun Yürüyüş, bugün Lüksemburg’ta bulunan Avrupa Adalet Divanı’nın önünde yapılan basın açıklamasının ardından başladı. 10 gün boyunca devam edecek yürüyüşte Fransa’dan Sanatçı Sarah Mauriaucourt, Arjantin’den Doktor Daniel Maraz, İspanya’dan Tarihçi Joaquín Martínez, Katalonya’dan Rojava Azadi Platformu Temsilcisi Roc Peris, Portekiz’den Aktivist Susana Isabel Macedo Gomes ve İspanya Newroz Kürt-Bask Dayanışma Derneği’nden Julia Iglesias’ın da aralarında bulunduğu 15 ülkeden toplam 76 kişi yer alıyor. Kürt dostlarının yanı sıra yürüyüşe Avrupa’daki Kürt kurum temsilcileri de katılıyor.

‘ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN YÜRÜYÜYORUZ’

Sabahın erken saatlerinde Lüksemburg’a gelen Kürtler ve dostları, yürüyüş öncesi Avrupa Adalet Divanı’nın önünde bir basın toplantısı yaptı. Avrupa basınının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda açıklamayı Tertip Komitesi’nden Peter Müller yaptı. Müller açıklamasında, Öcalan’ın özgürlüğü için 10 gün boyunca yürüyeceklerini söyledi. Müller, devamla şunları söyledi: “Buradan Strasburg’a 10 gün boyunca yürüyeceğiz. 11 Şubat’ta ise kitlesel bir yürüyüş ve miting ile bir araya geleceğiz. Öcalan’ın özgürlüğü ve Kürdistan’ın bağımsızlığı için yürüyeceğiz. Her gün ortalama 20 kilometre yürüyeceğiz. Yol boyunca birçok kuruluşu ziyaret edip, seminer ve konferanslar yapacağız. Amacımız; uluslararası bir destek isteyeceğiz. AKP’ye şunu göstermek istiyoruz; Öcalan’ın durumu sadece Türkiye’nin değil; uluslararası bir durumdur. Ona gelebilecek zarar uluslararası sorunudur.”

Müller, “Kürt halkının özgürlüğü Abdullah Öcalan’ın ve siyasi tutsakların özgürlüğüne bağlıdır. Ondan dolayı AB, CPT ve Avrupa kurumlarına görevlerini yerine getirme çağrısı yapıyoruz. Demokrasi ve evrensel adalet, insan hakları ve barış değerlerini göz önünde bulundurmalarını istiyoruz” dedi.

AVRUPA ÜLKELERİNE ELEŞTİRİ

Müller’in yaptığı konuşmanın ardından Danimarka, Almanya, Portekiz, Fransa gibi ülkelerden yürüyüşe katılan heyet temsilcileri de birer konuşma yaparak, AKP iktidarına tepki gösterdi. Konuşmalarda, Avrupa ülkelerinin Türkiye ile yaptığı silah ve ticari anlaşmaları sert dille eleştirildi, Rojava ve Kürt halkıyla dayanışma mesajları verildi.

Yürüyüş, “Bijî Serok Apo”, “Jin, jiyan, azadî” sloganlarıyla başladı.