1 Mayıs’ta alanlara, seçimlerde sandıklara

375

İŞÇİLER EMEKÇİLER,

YAŞAMA RENK VE ŞEKİL VERENLER, SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ VAR

BUGÜN 1 MAYIS

Selam olsun hayatı yeniden üreten var eden ellere, emeğe, fikre, bilgiye. Selam olsun ülkemizde dünyada yaşama renk katan, umudu var eden, emekçiye, kadına yarına umutla bakan gençlere, selam olsun dünün bilgi ve deneyimini bırakan emekliye.

Bir şafak vakti karanlığın kenarından, ağır ellerini toprağa basıp doğruldukları zaman, en bilgin aynalara en renkli şekilleri aksettiren İşçinin, emekçinin 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü kutlu olsun.

Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmenler olarak BİZ’ler ne 1977 1 Mayıs’ında Taksim’de katledilen 34 işçiyi ne de Soma kömür madeninde katledilen 301 madenciyi unutmadık, unutturmayacağız.

Pakistan Karaçi’de dehşet verici koşullarda günlük karın tokluğuna çalıştırılan ve yanarak ölen 314 tekstil işçisini unutmadık. Hep kanayan bir yaradır içimizde, oyun çağında, okul yolunda koşup oynaması gereken, uykusuna doyamamış Kongo’da çalıştırılan 40 bin işçi çocuk.

İşçiler, Emekçiler, Göçmenler!

1 Mayıs 1890 yılından bu yana işçilerin hak gaspları, özgürlük ve demokrasi için mücadele geleneği olarak tam 129 yıldır sürdürülmektedir.

Bugün, emperyalistler, yarattıkları ekonomik, politik krizin faturasını yine işçi, emekçi ve gençlere ödettirmektedirler. OHAL, 129a-b, terörle mücadele yasaları altında işçi ve emekçilerin direnişini bastırmaya çalıştıkları gibi, faşist örgütlenmeleri de direnişlerin karşısına çıkarıyorlar.

Tüm Avrupa ülkelerinde kemer sıkma politikaları işçi sınıfı ve emekçilerin karşı koyuşuna rağmen yasallaştırıldı. Emek örgütleri burjuvazinin birer kolu haline getirildi.

Ülkemizde ve dünyanın her yerinde yaşamın her anında ağır baskıcı, sömürgeci kapitalist sistem olanca hızıyla sürmektedir. Son yıllarda artan ve derinleşen kapitalistlerin krizi, daha fazla sömürüyü daha fazla baskıyı getirmektedir. Dünyanın geri bıraktırılmış bölgelerinde insan ve doğal kaynaklar vahşice talan edilirken, Avrupa ve dünyanın çeşitli yerlerinde, büyük mücadelelerle kazanılmış işçi ve emekçi hakları her geçen gün ellerinden alınmaya, yok edilmeye çalışılmaktadır. En gelişmiş sözüm ona demokratik sayılan yaşadığımız bu coğrafyada Avrupa’da, başta göçmen emekçi kesimin sonra tüm çalışan işçi ve emekçilerin üzerinde artan ve yoğunlaşan ağır çalışma koşulları, düşük ücret ve işsizlik baskısı yaratılmaktadır. Adına liberalizm, özelleştirme veya externalizasyon denilen yöntemlerle tüm işçi ve emekçiler açlık ve yoksulluk tehdidi ile düşünemez, itiraz edemez hale getirilmek isteniyor.

Avrupa ülkeleri, içinde bulundukları ekonomik ve siyasi krizlerini Ortadoğu’ya ithal ediyorlar. Daha fazla demokrasi ihracı adı altında, daha fazla silah, savaş kan ve gözyaşı götürüyorlar. Yarattıkları İslamcı faşist terörist çete örgütlemeleri ile insanlığın hiç görmediği kan dondurucu, vahşet, işkence, tecavüz ve cinayetlerle, Ortadoğu coğrafyasını belki 100 yıl kendisine gelemeyecek düzeyde yerle bir ettiler. Daha fazla petrol, daha fazla silah satışı için mazlum halklar birbirlerine kırdırılıyor, korkunç ve sonu gelemeyecek savaşlarla, insanlık tarihine birkaç Nazi tarihi daha kaydediyorlar.

Bugün 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramını kutlarken biliyoruz ki, 1 Mayıs’ın özünü ifade eden birlik, işçi ve emekçilerin birliği ve birleşik mücadelesi dünden daha zorunlu ama daha da olanaklıdır. Avrupa emperyalistlerinin işçilere, emekçilere, gençlere ve kadınlara yönelik baskı ve sömürüsüne karşı, birleşik bir irade olarak 1 Mayıs’ta olmak güncel, politik temel bir görevdir.

HDK-Avrupa olarak bizler;

Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmen işçi emekçi, öğrenci, kadın yoldaşlar baskıya sömürüye, bölgemizdeki acımasız karanlık savaşa hayır demek, işgalci, talancı emperyalistlerin ve onun yerli işbirlikçileri Esad, Molla, ve AKP iktidarlarına karşı daha coşkulu ve yüksek sesle dur demek için, tüm gücümüzle 1 Mayıs alanlarında olmaya çağırıyoruz.

Ve bizler, 24 Haziran seçimlerinde “SENİ YİNE BAŞKAN YAPTIRMAYACAĞIZ” sloganı ile seçimlere katılıp büyük bir coşkuyla, yok sayılan irademize sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Haydi alanlara, haydi sandık başlarına. Emeğine, iradene, ülkene, LAİK-DEMOKRATİK-EŞİT bir Türkiye için sandıklara sahip çıkmaya çağırıyoruz.

YAŞASIN DÜNYA İŞÇİ VE EMEKÇİLERİNİN BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜNÜ  1 MAYIS

KAHROLSUN İNSANLIK DOĞA VE GELECEK DÜŞMANI SÖMÜRGECİ VAHŞİ KAPİTALİST SİSTEM

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A)