1 Kasım Kobanê günü vesilesiyle birçok merkezde eylem

1202

MODENA

İtalya’nın Modena kentinde Plazzo della Museo’da 1 Kasım Dünya Kobanê Günü coşkuyla kutlandı. Yüzlerce kişinin katıldığı etkinlikte Kürt dostu eski milletvekili Angela Bellei bir konuşma yaptı. “Kürt halkının yanında olmaya devam edeceğiz” diyen Bellei, Kürt halkının, Kürdistan’da faşist Türkiye sistemine karşı direnirken, kendilerinin de alanlarda olacağı sözünü verdi.

Bellei, konuşmasını, “Biji Kobanê”, “Öcalan’a özgürlük”, “Biji bexwedana Kobanê” sloganları atıldı.

GRAZ

Avusturya’nın Graz kentinde 1 Kasım Dünya Kobanê günü vesilesiyle bir miting yapıldı. Çok sayıda Kürdistanlı ve dostlarının katıldığı eylem Graz belediyesi önünde yapıldı. Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan eylemde mumlar yakıldı.

Eylemde yapılan konuşmalarda Kobanê’deki direniş ile DAİŞ barbarlığının yenilmeye başladığı dile getirildi.

MADRİD

İspanya’nın başkenti Madrid’de de 1 Kasım Dünya Kobanê günü vesilesiyle bir toplantı düzenlendi.

Saygı duruşu ile başlayan toplantıya 60 kişi katıldı. Rojava’daki gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda Erdoğan’ın günümüzde Osmanlı hayalperestliğine kapılarak, Ortadoğu’da yeniden işgal girişimleri başlattığına dikkat çekildi.

ZÜRİH

1 Kasım Kobanê günü İsviçre’nin Zürih kentinde de kutlandı. PYD öncülüğünde düzenlenen meşaleli yürüyüşe Kürtler ve dostları katıldı.

Belediye binası önünde başlayan yürüyüş, Brückliplaz’da düzenlenen miting ile devam etti. Mitingde PYD Zürih temsilcisi Bave Şêro bir konuşma yaptı. Şêro, Kobanê’nin Kürtler için bir milat olduğunu söyledi.

Eylem halay ve zılgıtlar eşliğinde sona erdi.

OSLO

Norveç’in başkenti Oslo’da yaşayan Kürtler ve dostları Dünya Kobanê Günü’nü coşkuyla kutladı.

Oslo İşçi Meydanı’nda yapılan kutlamalara Norveçli ve Kürdistani birçok kurum ve kuruluş katıldı.

Norveç Sosyalist Sol Partisi, Norveç Kızıl Partisi, Sol Parti ve Norveç Kadın Cephesi gibi Norveçli siyasi partilerin yanında İran Komünist Partisi Norveç temsilciliği, PYD, PJAK, YNK gibi Kürdistani parti Temsilcileri de kutlamalara katıldı ve konuşma yaptı.

“Oslo Kobanê’yi destekliyor”, “Kobanê’yle dayanışma göster”, “Şehit namırın” sloganlarının atıldığı eylem, halayların çekilmesi ve marşların okunması ile sona erdi.

HEİLBORN

Almanya’nın Heilborn kentinde de Dünya Kobanê Günü kutlandı. Mitingde ICOR, MLPD, Goran ve YNK adına konuşmalar yapıldı.

MLPD temsilcisi yaptığı konuşmada Kürt halkının mücadelesinin ne kadar doğru bir çizgide ilerlediğinin Rojava’daki gelişmelerle ortaya konulduğunu söyledi. PKK üzerindeki anlamsız yasağın artık sona ermesi gerektiğine de dikkat çeken konuşmacı, Kürt halkı ile her zaman dayanışma içinde olacaklarını dile getirdi.

DÜSSELDORF

1 Kasım Dünya Kobanê Günü vesilesiyle Almanya’nın Düsseldorf kentinde de bir miting yapıldı.

Düsseldorf Für Kurdistan bileşeni olarak NAV-DEM, Die Linke, Die Falken, DKP, MLPD, Türkei Zentrum, Tatort Kürdistan, See Red tarafından miting organize edildi.

Grabbenplatz- Altstadt’ta düzenlenen eyleme çok sayıda Alman ve Türkiyeli ve Kürdistanlı katıldı. “Yaşasın Kobanê direnişi” sloganı ile organize edilen eylemde birçok kurum temsilcileri birer konuşma yaparak Kobanê ruhunun ölümsüzleşmesi için devrimci dayanışmanın süreklileşmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Mitingde HDP Van milletvekili Tuba Hezer de bir konuşma yaptı.

Eylem alanında toplanan yüzlerce kişi YPG/YPJ flamalarının yanı sıra Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ının posterlerini taşıdı ve eylemde yüzlerce Almaca bildiri dağıtıldı.

HAMBURG

Almanya’nın Hamburg kentinde 1 Kasım Dünya Kobanê Günü vesilesiyle hafta boyunca düzenlenecek olan etkinlik dizisi Türkiye başkonsolosluğu önünde gerçekleştirilen mitingle start aldı.

Mitingde NAV-DEM, PYD, Tatort Kurdistan inisiyatifi ve JXK adına yapılan konuşmalarda, bugünlerde diktatörlüğünü pekiştiren Erdoğan’ın “Kobanê düştü düşecek” belirlemesine rağmen Kobanê’nin sayısız kahramanın verdiği mücadele sonucunda kurtarıldığı belirtildi. Konuşmacılar, iki yıl önce Kobanê için verilen mücadelenin daha bitmediğine işaret ederek, Türk devletinin faşist uygulamalarına kararlı bir direnişin gösterilmesini gerektiğini ifade etti.

“Biji Serok Apo”, “Biji berxwedane Kobanê”, “Biji berxwedane Amede” sloganlarıyla sona erdirilen miting, Hamburg’da hafta boyunca düzenlenen etkinliklerin ilki oldu. Geniş bir platform tarafından organize edilen dizi, Çarşamba günü Harburg semtinde NAV-DEM temsilcisi Yavuz Fersoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilecek olan seminerle devam edecek. Cuma akşamı ise Hamburg Üniversitesi’nde PYD Eşbaşkanı Salih Muslim ile HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın katılımlarıyla bir panel düzenlenecek.

Cumartesi günü saat 14.00’te Gaensemarkt meydanında başlayan yürüyüşle devam eden etkinlik dizisi, Cumartesi akşamı Rote Flora isimli merkezde gerçekleştirilen konserle son bulacak. Konserde, Serhado, Spezial-K, Celoviz ve Koma Renge Nû sahne alacak.

MÖNCHENGLADBACH

Almanya’nın Mönchengladbach kentinde de 1 Kasım Dünya Kobanê günü birçok kurum ve örgütlerin katılımı ile gerçekleştirildi.

NAV-DEM, Welate Roj Derneği, Die Linke, Antifa, Falken, Linke Jungend’in organize ettiği “Yaşasın Kobanê direnişi” ve “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı.

Mönchengladbach ve çevre kentlerde yaşayan Kürdistanlıların katılımı ile düzenlenen eylem Allter Makt’ta yapıldı. PYD, YPG, YPJ, Ciwanên Azad, KJK flamaları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşıdı.

Barışın ve zaferin sembolü olan beyaz renkli balonlarla eylem alanını süsleyen kitle, halaylar eşliğinde 1 Kasım Dünya Kobanê gününü kutladı.

MECKENHEIM

Almanya’nın Meckenheim kentinde de Dünya Kobanê Günü kitlesel olarak kutlandı. Sara Kadın Meclisi ve Meckenheim Halk Meclisi’nin organize ettiği kutlamaya Meckenheim, Bonn ve Troisdorf çevresindeki Kürtler ve dostları katıldı. Meckenheim Neumark’daki eylemde Sara Kadın Meclisi Eşbaşkanı Sevda Türkmen ve PYD Bonn Temsilcisi Celal Afrin birer konuşma yaptılar.

Eylem, konuşmalardan sonra Almanca bildirinin okunması ile sona erdi.

MÜNİH

Almanya’nın Münih kentinde 1 Kasım Dünya Kobanê Günü etkinliği düzenlendi.

Münih Kürt Toplum Merkezi ve PYD Münih’in birlikte düzenlediği Kobanê kutlaması bir dakikalık saygı durusuyla başladı. Etkinliğe çok sayıda Kürdistanlı ve dostları katıldı.

Etkinlikte yapılan konuşmalarda, Kobanê direnişi insanlık direnişidir, YPG ve Kobanê direnişi insanlığın savunmasıdır. Kobanê’deki direnişin tüm dünyaya örnek olduğu ve DAİŞ’i Kobanê’den temizleyerek, tüm dünya Kürtlerin Kobanê destanına şahit olmuştur. Kuzey Kürdistan ve Rojava’ya yönelik AKP saldırıları ve belediyelere yönelik operasyonlarına dikkat çekilerek, Avrupa ülkelerinin Erdoğan diktatörlüğüne karşı sessiz kalması kınandı. Eylem şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.