1 Kasım Dünya Kobanê günü kitlesel kutlandı

1157

1 Kasım Dünya Kobanê Günü Avrupa’nın birçok ülkesinde Kürtler, Türkiyeliler ve Avrupalı devrimcilerin katıldığı farklı etkinliklerle kutlandı.

KÖLN

Almanya’nın Köln kentindeki Demokratik Toplum Merkez’nde  1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla  Kobanê direnişini anlatan bir belgesel film izlendi. Ardından  Dom kiliseisinin yanındaki tren garında bir eylem gerçekleştirdildi. Çok sayıda Kürdistan ve dostlarının katıldığı eylemde, PYD bayrakları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri taşındı. Eylemde Türk devleti ve ona bağlı çetelerin Rojava’ya yönelik işgali protesto edildi. YPG/YPJ savaşçılarının direnişi selamlandı. Etkinlik boyunca kitle Bijî berxwedana Kobenê’, ‘Bijî berxwedana YPG YPJ’ ve ‘Bijî Serok Apo’ sloganları attı.

TOULOUSE

Güney Fransa’nın Toulouse kentinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin çağrısıyla Capitol Meydanı’nda yapılan 1 Kasım Dünya Kobanê Günü etkinliğine Kürdistanlılar ve dostları katıldı.

Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F) tarafından hazırlanan bildirinin okunduğu etkinlikte yapılan konuşmalarda, Kobanê Direnişi’nin dünya insanlığı için önemine dikkat çekildi.

Etkinlikte konuşan Yeni Antikapitalist Parti (NPA) Temsilcisi Pierre Granet, Kobanê’nin ezilen ve ötekileştirilenler için bir ‘umut’ olduğunu söyledi. Granet, şöyle konuştu: “Kobanê, Ortadoğu’da karanlığın içinde bir ışık olarak ezilen ve sömürülenler için bir umut oldu. Kobanê, barbarlığa karşı insanlığın, feodalizme karşı feminizmin savaşıdır. Kürtler dün Kobanê’de nasıl direndilerse bugün de Erdoğan diktatörlüğünün kayyımlarına direniyor.”

NPA Temsilcisi, Fransa’nın acilen Erdoğan diktatörlüğüyle işbirliğine son vermesi, PKK’nin Avrupa’nın terör listesinden çıkarılması ve Kürt Halk Önderi Öcalan başta olmak üzere tüm politik tutsakların özgürleşmesi çağrısında bulundu.

Dünya Kadın Yürüyüşü adına konuşan Marie Therese ise, Kürdistan’da ortak çalışma yürüttükleri KJA sözcüsü Ayla Akat Ata’nın tutuklanmasını kınadı. Therese, Ata’nın tutuklanmasının Erdoğan diktatörlüğünün Kürt kadın mücadelesinin gelişmesini engellemek için atılmış hukuksuzca bir uygulama olduğunun altını çizdi.

CDK-E adına yapılan konuşmada da, “1 Kasım Dünya Kobanê Günü DAİŞ barbarlığına karşı savaşan tüm herkese kutlu olsun” denildi.

Sık sık Öcalan ve Rojava direnişi lehine sloganların atıldığı eylemde ayrıca 12 Kasım Cumartesi günü Kürt Halk Önderi’ne özgürlük talebiyle yapılacak eyleme katılım çağrısı yapıldı.

MONTPEILLER

Fransa’nın Montpellier kentinde yaşayan Kürdistanlılar da 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nü meşaleli bir yürüyüşle kutladı.

DKTM çağrısıyla saat 18.00’de Peyrou Parkı’nda bir araya gelen Kürdistanlılar, Kobenê ile dayanışma günü için bir yürüyüş düzenledi. Peyrou Parkı’nda toplanan kitle kent içindeki Comedie Meydanı’na yürürken, çevreden geçenlere yüzlerce bildiri dağıtıldı.

Türk hükümetinin belediyelere ve basına yönelik darbesinin de protesto edildiği yürüyüş boyunca sık sık ‘Bijî berxwedana Kobenê’, ‘Bijî berxwedana YPG YPJ’, ‘Bijî Serok Apo’, ‘Katil Erdoğan’, ‘Terörist Türkiye’ gibi sloganlar atıldı. Eylem, yürüyüşten sonra Comedie Meydanı’nda yapılan mitingde konuşmalardan sonra çekilen halaylarla ardından son buldu.

LYON

Fransa’nın bir diğer kenti Lyon’da da meşaleli bir yürüyüşle kutlanan Dünya Kobanê Günü’ne Kürdistanlıların yanı sıra Partizan ve MLKP gibi Türkiyeli örgütler ile Fransız Genç Komünistler Hareketi üyeleri katıldı.

YPG, YPJ ve KCK flamaları ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Türkiyeli devrimci önder İbrahim Kaypakkaya’nın posterlerini taşıyan kitle, Mezopotamya Kültür Derneği’ne kadar yürüdü. Burada yapılan konuşmada, Kobanê Direnişi selamlanırken, AKP/Saray’ın Rojava’ya yönelik işgal girişimi ve Kuzey Kürdistan belediyelerine karşı operasyonları kınandı.

VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaşayan Kürtler ve dostları 1 Kasım Dünya Kobanê Günü vesilesiyle meşaleli yürüyüş ve miting gerçekleştirdi.

Viyana’nın en işlek alanlarından Museums Quartier’de toplanan eylemciler, ellerindeki meşalelerle Avusturya Parlamentosu önüne kadar yürüdü. Burada yapılan mitinde ise çok sayıda kurum temsilcisi tarafından konuşmalar yapıldı.

Eylemde ayrıca Amed Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı ile KJA sözcüsü Ayla Akat Ata’nın tutuklanmaları protesto edilirken, cok sayıda bildiri ve broşür dağıtıldı.

HİLDESHEİM

Almanya’nın Hildesheim kenti ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar 1 Kasım dünya Kobanê günü için bir yürüyüş düzenledi.

Hildesheim Demokratik Kürt Toplum Merkezi, Antifa ve SDS gibi sol gruplar ile beraber organize edilen yürüyüşe yaklaşık 500 kişi katıldı.

Saat 16.00’da Hildesheim Tren Garı önünden yürüyüşe geçen kitle Kobanê Direnişi’ni selamlayan pankartların yanı sıra Efrîn ve Rojava’ya yönelik saldırıları kınayan dövizler taşıdı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan´ın resimleriyle PYD, YPJ/YPG, YBS, TEV-DEM ve HDP bayraklarının taşındığı eylemde NAV-DEM´in hazırladığı Kobanê direnişi ve yine eş başkanların tutuklanmalarına ilişkin bildiriler okundu.

Kent merkezinden geçerek Hildesheim Belediyesi önüne kadar yürüyen kitle tarafından burada bir miting düzenlendi. Çok sayıda bildirinin dağıtıldığı eylemde yapılan konuşmalarda, gazete, televizyon ve ajanslara yönelik kapatmalara ve siyasetçilere yönelik baskılara karşı direniş çağrısı yapıldı. Etkinlik müzik eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

BREMEN

Almanya’nın Bremen kentindeki 1 Kasım Dünya Kobanê Günü kutlamaları kapsamında da bir yürüyüş ve miting düzenlendi.

Bremen NAV-DEM ve PYD çağrısıyla gerçekleştirilen Kobanê kutlaması için Merkez Tren Garı’ndan Eyalet Parlamentosu’na kadar bir yürüyüş düzenlendi. YPG/YPJ, PYD ile Rojava kantonlarının sembolü flamaların taşındığı eylemde baskıları protesto eden pankartlar açıldı.

Yürüyüş sonrasındaki mitingde NAV-DEM ve PYD tarafından Kobanê direnişine ilişkin hazırlanan bildiriler okunurken, Türk devletinin arttırdığı imha saldırılarına dikkat çekildi. Okunan bildirilerde Rojava ve Kuzey Kürdistan’daki destansı direnişle birlikte terör çetelerine karşı insanlık adına başarı kazanıldığı vurgulandı.

Mitingde Ceni Kadın Barış Bürosu tarafından belediye başkanlarına yönelik tutuklamalara dair hazırlanan açıklama okunurken, Kürdistan Dayanışma Komitesi, YNK, Alman Komünist Partisi ve diğer sol grupların temsilcileri tarafından Kobanê Direnişi’ne ilişkin mesajları paylaşıldı. Burada yapılan konuşmalarda, Kobanê’deki direnişin tüm dünyaya örnek olduğu ve DAİŞ barbarlığının yenilgisinin başlangıcı olduğu vurgulandı.

Ciwanen Azad tarafından yapılan açıklamada ise Avrupa’danın her yerindeki gençlerin demokratik tepkilerini ortaya koyarak, direnen halkının yanında tarihi sorumluluklarını yerine getirmesi istendi. Açıklamada ayrıca Ciwanen Azad Avrupa Kongresi’ne katılma çağrısı yapıldı.

KOPENHAG

1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da bir miting düzenlendi.

Kopenhag’da Danimarka Demokratik Toplum Merkezi ve Rojava Komitesi’nin öncülüğünde Israel Plads Meydanı’nda toplanan kitle, Kürt ve Danimarkalı genç aktivisterden oluşan Rojava Komitesi tarafından düzenlenen Rojava Günleri etkinliğinin yapıldığı alana doğru yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş boyunca Danca sık sık ‘Biji Berxwedane Kobanê ’, ‘Biji Serok Apo’ ve ‘Biji Berxwedane Rojava’ sloganları atılırken, YPJ ve YPG flamalarının yanı sıra Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri taşındı.

Rojava Komitesi adına yapılan açıklamada, Kobanê’de barbar DAİŞ zihniyetine karşı gösterilen enternasyonal direnişin halklar arasında da ‘yeni bir köprü oluşturduğu’ vurgulandı. Açıklamada, Rojava’ya ve Kuzey Kürdistan’a yönelik AKP eksenli devam eden saldırılar ve Avrupa ülkelerininin bu saldırılar ve katliamlar karşısındaki sessizliği kınandı.

Açıklamada, farklı ülkelerden katılan sosyalist ve anarşist çevrelerin kendi inisiyatifiyle Kobanê Devrimi’ni sahiplendikleri ve ortak özgürlük anlayışı ile gelecek için büyük umut ortaya çıkardığı vurgulandı.

Etkinlik, Kürt sanatçılar Diyar Kalan, Grup Eftelya ve Fuat Talay’ın coşkulu Kürtçe müzik dinletileri ve halayları ile sona erdi.

DEN HAAG

Hollanda’nın Den Haag kentindeki Dünya Kobanê Günü kutlamaları ise Schilderswijk semtindeki parkta yapıldı.

Davul zurna eşliğinde halaylarla yürüyüşe geçen kitle sık sık ‘Biji berxwedana Kobanê ’, ‘Biji Serok Apo’, ‘DAİŞ-Türkiye; Kürdistan’ı terk edin’ sloganları attı. Yürüyüş esnasında bazı faşistlerin kitleye saldırmasına tepki gösteren iki Kürt gencinin gözaltına alınmasını protesto amacıyla kısa süreli bir oturma eylemi düzenlendi.

Gençlerin serbest bırakılması ardından Demokratik Kürt Toplum Merkezi lokaline kadar yürüyen kitle daha sonra burada yapılan kutlamaya katıldı. Buradaki programda PYD sözcüsü Zuher Koçer, Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) Eşbaşkanı Dilşa Osman ile Komala Rojhilat temsilcileri birer konuşma yaptılar.

Etkinlik Kobanê Direnişi üzerine hazırlanan sinevizyon gösterimi ve müzik dinletisiyle son buldu.