1 Kasım Dünya Kobanê Günü etkinlikleri sürüyor

1264

1 Kasım Dünya Kobanê Günü etkinlikleri Avrupa’da devam ediyor. Almanya’nın Ludwigshafen kentinde bir panel düzenlenirken, Helsinki, Duisburg ve Innsbruck’ta ise eylemler düzenlendi.

LUDWIGSHAFEN

Almanya’nın Ludwigshafen kentinde Kürt Toplum Merkezi’nde bir panel düzenlendi. Kürt Toplum Merkezi ile Demokratik Güç Birliği’nin ortaklaşa organize ettiği panele NAVDEM, AGİF, MLPD, ATİK ve AHDK’den konuşmacılar katıldı.

Moderatörlüğünü Xezal Ragip ile Cano Yıldız’ın yaptığı paneli yüzlerce kişi izledi.

Rojava devrimi, Kobanê direnişi ve emperyalistlerin Rojava’ya yönelik uyguladığı kantonların birleşmemesi önündeki kirli ittifaka dikkat çekilen panelde, Kuzey Kürdistan’daki baskılar, tutuklamalar, kayyum atamaları tartışıldı.

HELSİNKİ

 

1 Kasım Dünya Kobanê Günü vesilesiyle Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bir eylem düzenlendi. Helsinki Tren İstasyonu önünde Kürtler ve dostlarının katılımı ile düzenlenen eylem saygı duruşu ile başladı.

Eylemde bildiriler de dağıtıldı.

Türkiye’nin Rojava devrimini bitirme girişimlerinin sonucu olarak Musul’a operasyonu bahane ederek Rojava’ya saldırması, TV kanalları, ajans ve gazetelerin kapatılmasını ve yine seçimle alamadığı başta Amed belediyesi ve eş başkanları Gültan Kışanak, Fırat Anlı ile KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata’nın tutuklanmasına da dikkat çekilen konuşmalarda, tüm belediye başkanlarını zindanlara tıkamaya çalışan AKP zihniyeti ve uygulamaları kınandı.

Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da mücadelenin sahipleneceği belirtildi.

DUİSBURG

Almanya’nın Duisburg kentinde de 1 Kasım Dünya Kobanê Günü etkinliği düzenlendi.

Duisburg DKTM ve PYD Duisburg çağrısıyla gerçekleştirilen Kobanê kutlaması DDKTM Eşbaşkanı Musur Aslan’ın açılış konuşmasını yaptığı etkinliğe 500 dolayında Kürdistanlı ve dostu katıldı.

Etkinlikte yapılan konuşmalarda, Kobanê’deki direnişin tüm dünyaya örnek olduğu ve DAİŞ barbarlığının yenilgisinin başlangıcı olduğu vurgulandı. Kuzey Kürdistan ve Rojava’ya yönelik AKP saldırıları ile belediyelere yönelik sindirme operasyonlarına dikkat çekilen konuşmalarda, Avrupa ülkelerinin Erdoğan diktatörlüğüne karşı sessiz tutumu kınandı.

DDKTM Eşbaşkanı Musur Aslan ise şöyle konuştu: “2014 yılında Kobanê’deki direnişe destek vermek için aralarında Nobel Barış Ödülü sahibi, insan hakları savunucusu aralarında olduğu dünya çapında tanınan çok sayıda kişinin çağrısı ve Halk Savunma Birlikleri (YPG) / Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) güçlerinin Kobanê’de, DAİŞ’e karşı verdiği direnişe destek olmak amacıyla Avrupa Birliği Türkiye Yurttaş Komisyonu (EUTCC) ve Peace Camping inisiyatifi tarafından yapılan ‘DAİŞ’e karşı, Kobanê ve insanlık için küresel seferberlik’ çağrısıyla 1 Kasım “Dünya Kobanê günü’ olarak ilan edildi” dedi.

Etkinlikte PYD Almanya Meclisi adına Ahmede Kobanê, Mala Ezidiyan Wesel, MLKP ve Alman Dostları katılıp birer konuşma yaptı.

INNSBRUCK

Avusturya’nın Tirol eyaletinde yaşayan Kürtler ve dostları 1 Kasım Dünya Kobanê günü vesilesi ile Kobanê şehitlerini anma mitingi gerçekleştirdi.

Innsbruck Demokratik Kürt Toplum Merkezinin organize ettiği anmaya Innsbruck Demokratik Güç Birliği ve Avusturyalı (KJÖ) Komunist Jugent Österreich da destek verdi. Saygı duruşu ile başlayan anmada Almanca pankart açıldı ve bildiriler dağıtıldı.

Mumlar ile anma alanına Kobanê yazılan etkinlikte Kürt Toplum Merkezi adına Rodi Amed bir konuşma yaptı.