1-5 Nisan Tarihleri Arasında Brüksel, Berlin ve Strasburg’da kitlesel oturma ve açlık grevi eylemi

511

Leyla Güven öncülüğünde başlayan ve cezaevlerindeki binlerce siyasi tutsakla ile birlikte birçok merkezde süren açlık grevi eylemleri, eylemcilerin ağırlaşan sağlık durumlarına rağmen kararlı bir şekilde devam ediyor.

Fransa‘nın Strasburg kentinde 14 kişi,  Almanya, İsviçre, Kürdistan, İngiltere, Hollanda, ve Kanada’da olmak üzere dünya çapında açlık grevi direnişleri sürmektedir.

Tecridi Kıralım, Faşizmi Yıkalım, Kürdistan’ı Özgürleştirelim şiarıyla devam eden süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemlerine, Kürt halkı ve dostlarının desteği de ilk günden itibaren yoğun olarak sürmektedir.  Dünya kamuoyundan büyük bir etki yaratan açlık grevi direnişleri diktatör Erdoğan’ın tekçi iktidarını şimdiden zora sokmuştur.

Sayın Öcalan ve Kürt halkına yönelik sürdürülen kapsamlı savaşın bir parçası olarak uygulanan tecrit ve izolasyon evrensel hukukla da bağdaşmamaktadır.

Avrupa Devletleri ve Kurumları Değerlerine Sahip Çıkmıyor. Ölümlerin Önlenmesi İçin Derhal Görevlerini Yapmalıdırlar.

Başta AK ve CPT olmak üzere Avrupa kurumları ve ülkeleri Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyesi olarak kabul ettiği ilke ve değerleri işletmeyerek suça ortak olmaktadırlar. Böylece Türkiye’de diktatör Erdoğan ve tekçi hükümetinin faşist baskılarını daha da katmerleşmektedir. AK ve CPT Yüzlerce eylemci faşist zulüm, izolasyon ve tecrite karşı bedenlerini ölüme yatırmalarını görmeyerek ölümlere göz yummaktadırlar.

Oysa Uğur Şakar, Zülküf Gezen, Ayten Beçet ve Zehra Sağlam’ın gerçekleştirdiği fedai eylemleri ile canlarını bu uğurda feda edecek kadar kararlı olduklarını göstermişlerdir.  Tüm açlık grevi direnişçileri sonuç alıncaya ve izolasyona son verilinceye kadar eylemlerine devam edeceklerinin kararlılıklarını tekrarlamaktadırlar.

CPT’ye Sesleniyoruz, Derhal Görevini Yap

Kürt halk önderi Öcalan üzerindeki uygulanan tecrit aynı zamanda Kürt halkı üzerinde uygulanan tecridin ta kendisidir. Bedenlerini açlığa yatırmış yüzlerce insanın sesine kulak verilmesi gerekiyor. Bu haklı direnişe karşı sessiz kalmak, tecriti, izolasyonu kabule etmek ve onaylamaktır.

AK ve CPT’nin sessizliği Türk devletinin işlediği suça ortak etmektedir. Açlık grevi eylemcileri AK ve CPT’ye çağrıda bulunarak ‘Görevinizi yapın’ diyor.

Tecridi Kıralım, Faşizmi Yıkalım ve Kürdistanı Özgürleştirelim hamlesi çerçevesinde 25-29 mart tarihleri arasında Avrupa Parlamentosu önünde devam eden 5 günlük açlık grevi ve oturma eylemi yoğun bir katılımla sürmektedir.

Açlık grevleri direnişlerinin temel taleplerinin gerçekleşmesi, CPT ve Avrupa Konseyi’nin derhal harekete geçmesi için 1-5 nisan tarihleri arasında da eş zamanlı olarak Brüksel Avrupa Parlamentosu, Berlin’de Federal Parlamento ve Strasburg’da Avrupa Konseyi önünde kitlesel oturma ve açlık grevi eylemleri yapılacaktır.

Yaşanan fedai eylemleri ve açlık grevi direnişleri için kritik aşamadan kaynaklı seferberlik ruhu ile herkesin harekete geçmesi gerekmektedir. Bunun için halkımız duyarlı davranarak işini-gücünü, okulunu, evindeki işini bir tarafa bırakarak kitlesel katılımla eyleme ve onuruna sahip çıkmalıdır.

2019 Newroz’unun katılım ruhuna bağlı kalarak açlık grevi direnişçilerinin onurlu eylemi sahiplenmelidir. Onurlu insanlığı ve tüm dostlarımızı eş zamanlı gerçekleştirilecek, Brüksel, Berlin ve Strasburg eylemlerinde aktif yer almaya çağırıyoruz.

KCDK-E olarak yurtsever halkımızı, devrimci, demokrat, aydın, inanç grupları, kadın, gençlik ve Erdoğan diktatörlüğünün zulmüne karşı olan herkesi eş zamanlı başlayacak olan oturma ve açlık grevi eylemine büyük destek vermeye ve katılmaya çağırıyoruz.

KCDK-Eş Başkanlık Divanı
Brüksel, 26 Mart 2019